Přejít k obsahu webu

O knihovničce

KNIHOVNIČKA STARÉHO KRTKA si své jméno vypůjčila od Karla Marxe, který popisuje komunistické hnutí jako „starého krtka“ ryjícího pod povrchem kapitalistické společnosti, skrytého v jejím dějinném pohybu, tedy třídních bojích, jako její možné překonání.

Tato internetová knihovnička vznikla jako individuální projekt, který chtěl do českojazyčného prostředí uvádět překlady nových i starších komunistických textů ze zahraničí, které jsou zde jinak nedostupné. Rovněž má ambici uveřejňovat texty, které již česky vyšly, ale dnes jsou jen těžko k sehnání. Od března 2012 se stává projektem kolektivu Přátel komunizace (www.pratelekomunizace.wordpress.com). Její cíl zůstává stejný.

K přečtení tu nebude kdeco, co má na sobě nálepku „komunismus“, ale pouze kritická teorie kapitalismu, tedy teorie jeho revolučního zrušení pojímaného jako zrušení kapitalistického výrobního způsobu i s jeho třídami – proletariátem a buržoazií – a komunizace společenských vztahů. Představa revoluce jako „osvobození práce“ a nastolení proletariátu coby absolutního správce zděděných společenských vztahů patří do minulosti a už tehdy nutně ústila v kontrarevoluci více či méně radikálního levicového reformismu (tradiční sociální demokracie, leninismus, trockismus, anarchosyndikalismus, stalinismus, maoismus…). Proto se zde mimo jiné setkáte s „Holandsko-německou“ a „Italskou komunistickou levicí“ a jejich „ultralevicovými“ pokračovateli, kteří se v minulosti kriticky střetávali s touto kontrarevolucí, a s díly tzv. komunizačního proudu, který se pokouší o překonání limitů historické „ultralevice“.

Cestu k sociální revoluci nikdo nezná. Revoluce naší epochy vyvstane z třídních bojů naší epochy. Nezávisí na tom, jestli proletariátu někdo tak či onak přinese uvědomění nebo poskytne informace potřebné k dalšímu rozšíření boje a s ním spojenému růstu uvědomění. Proletariát není nevědomý a jeho boj přímo plodí vědomí korespondující s daným obsahem boje. Plodí i komunistickou teorii, která je navýsost praktická, protože je kritikou prakticky zakoušených limitů dnešních bojů a detekováním možnosti jejich překonání. Proto i tato knihovnička je svého druhu praktickou aktivitou, nakolik může poskytnout materiály pro analýzu a pochopení bojů minulých, které určily společenské podmínky dneška, i bojů žhavé současnosti.

komentáře 4 leave one →
 1. Anonymní permalink
  1.2.2012 13:03

  Docela zajímavé a asi i užitečné.

 2. Anonymní permalink
  5.5.2012 20:19

  Oceňuji vaši iniciativu. Je načase očistit komunistickou teorii od falešných nálepek tím, že se vrátíme k její samotné podstatě. Díky

 3. 23.4.2015 12:09

  Co je s vámi? Snad tam spíte!

 4. Anonymní permalink
  21.9.2015 05:50

  Ďakujem za veľké množstvo práce, ktorú ste odviedli. Z krtkovej knižnice práve jedno dielo čítam, možno si časom pozriem aj ďalšie, ale určite o tejto stránke dám vedieť ďalej. Tiež som názoru, že táto civilizácia je už príliš zindividualizovaná a tak viaceré vyslovené myšlienky sú mi dobre zrozumiteľné.
  Odkaz pánovi Nováčkovi z 23.4.2015: Najľahšie je hovoriť čo má urobiť ten druhý. Kto nie je spokojný, môže urobiť lepšie! (koniec odkazu).
  Vďaka ti, Krtko!
  Tvoj priaznivec
  Bravo

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: